Yksi virhe, ja ovi sulkeutuu – lopetetaan ensikertalaisloukku

Ensikertalaisuuskiintiö on ajanut monet opiskelupaikkaa tavoittelevat tilanteeseen, jossa tarjottua opiskelupaikkaa ei välttämättä uskalleta ottaa vastaan ensikertalaisuuden menettämisen vuoksi. Kokoomusopiskelijat ovat huolissaan ei-toivottujen välivuosien kasvusta toisen asteen opintojen ja korkeakoulutuksen välillä.

Opetusministeri Anders Adlercreutz nosti esiin tärkeän avauksen mahdollisuudesta nollata ensikertalaisuus, mikäli opiskelija ei tuntisikaan opiskelualaansa omakseen. Kokoomusopiskelijat kannattavat opetusministerin eilistä (13.8.) avausta X:ssä korkeakoulujen ensikertalaiskiintiöiden uudistamisesta. Mielestämme opiskelijan mahdollisuus hakea uutta opiskelupaikkaa ensikertalaisena, tai ensikertalaiseen rinnastettavana, tulisi säilyä, jos hän jo opintojen alussa huomaa valinneensa väärän alan.

Väärän alan valinta on yksi yleisimmistä syistä opintojen varhaiseen keskeyttämiseen, erityisesti ensimmäisen opiskeluvuoden aikana. Monet nuoret tekevät tärkeän päätöksen tulevasta urastaan paineen alaisena ilman riittävää kokemusta tai tietoa eri alojen todellisesta luonteesta. Tämä voi heikentää motivaatiota, laskea opintomenestystä ja johtaa opintojen keskeyttämiseen.

“Nykyinen järjestelmä, jossa ensikertalaisuus menetetään lopullisesti opintopaikan vastaanottamisen myötä, luo opiskelijoille turhaa painetta. Tämä lisää riskiä, että opiskelija jatkaa alalla, joka ei motivoi, mikä voi johtaa opintojen pitkittymiseen tai valmistumiseen alalle, jolla hän ei lopulta halua työskennellä. Tällainen umpiperä on haitallinen sekä yksilölle että yhteiskunnalle”, pohtii Kokoomusopiskelijoiden varapuheenjohtaja Jaakko Sirén.

Näemme ensikertalaiskiintiöt tärkeinä, jotta mahdollisimman moni uusi ihminen pääsisi korkeakoulutuksen pariin. Esitämmekin ratkaisuna ensikertalaiskiintiön kehittämiseen, että opiskelijan ensikertalaisasema palautuisi, mikäli hän on suorittanut opintojaan alle vuoden ja päättää keskeyttää opintonsa. Ehtona kuitenkin on, että hänen tulisi luopua tästä aiemmasta opiskelupaikastaan. Tämä vähentäisi painetta ja sallisi mahdollisuuden etsiä paremmin soveltuvaa alaa ensikertalaisena. Samalla se vähentäisi opintojen keskeytyksiä, joissa opiskelija jää ilman seuraavaa opiskelupaikkaa, sekä opiskelijoiden kuormitusta.

“Monilla aloilla ensikertalaisuuskiintiö on kasvanut kohtuuttoman suureksi, mikä luo epävarmuutta opiskelijoille ottaa vastaan ei-ensisijaisia opiskelupaikkoja. Hallituksen kaavailema 30 opintopisteen seteli, joka mahdollistaa opiskelijan tutustumisen toiseen alaan menettämättä ensikertalaisasemaansa, on tervetullut uudistus. Se on merkittävä askel eteenpäin, mutta työtä on vielä tehtävänä, jotta saavutamme toivotun korkeakoulutuksen tason. Ensikertalaisuuden uudistaminen olisi kädenojennus opiskelijoille ja antaisi heille mahdollisuuden valita toisin”, toteaa Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja Henriina Rantala.

Voimme yhdessä vähentää korkeakoulutuksen umpikujia ja tehdä koulutusjärjestelmästä joustavamman ja virheitä sallivamman. Haluamme varmistaa, että jokaisella opiskelijalla on mahdollisuus löytää oma polkunsa ja menestyä ilman turhaa byrokratiaa ja rangaistuksia.

Lisätietoja:
Henriina Rantala, Kokoomusopiskelijoiden puheenjohtaja
[email protected]
0443501507

Edellinen artikkeli
Hyvää Pride-kuukautta!
Seuraava artikkeli
Kansankapitalismi ei kukoista kahleissa – korjataan osakesäästötilin valuviat